WSPÓLNIE DLA NATURY – III EDYCJA KONFERENCJI ŚRODOWISKOWEJ „RZEKA NOTEĆ I MY”
W piątek, 22 maja 2026 r., w sali sesyjnej Urzędu Miasta Czarnków odbyła się III Konferencja Środowiskowa „Rzeka Noteć i My”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, leśnicy z Nadleśnictw Krucz, Sarbia i Wronki oraz przedstawiciele władz samorządowych. Organizatorem konferencji było Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego działające przy Zespole Szkół Leśnych w Goraju, we współpracy z Miastem Czarnków, Powiatem Czarnkowsko-Trzcianeckim oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Czarnkowie.
Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili: Burmistrz Miasta Czarnków Pan Jacek Klimaszewski, Zastępca Wójta Gminy Czarnków Pan Przemysław Pierko, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile i jednocześnie prelegent konferencji Pan Tomasz Partyka, Przewodniczący Zarządu Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Potrzebowice Pan Łukasz Grupiński, Nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz Pan Jan Filoda, Sekretarz Nadleśnictwa Pan Michał Krzysztofik reprezentujący Nadleśniczego Nadleśnictwa Sarbia Pana Tomasza Szramę, Specjalista Służby Leśnej Pan Adam Kupś reprezentujący Nadleśniczego Nadleśnictwa Wronki Pana Grzegorza Kupkę, Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Pan Ryszard Jabłonowski, Zastępca Kierownika Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Czarnków Pani Kamila Nowacka, Młodszy Referent Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Czarnków Pani Weronika Budner oraz Pan Andrzej Żaczek – inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Lubasz.
W konferencji udział wzięli uczniowie szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami: Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Trzciance, Zespół Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej w Białej, Prywatny Zespół Szkół w Czarnkowie, Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie oraz Zespół Szkół Leśnych w Goraju. Obecni byli także uczniowie szkół podstawowych wraz z opiekunami: Publiczna Szkoła Podstawowa im. ppłk. Zdzisława Orłowskiego w Lubaszu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Czarnkowie oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Czarnkowie.
Konferencja została podzielona na część referatową oraz terenową. Pierwszy wykład wygłosił Pan Tomasz Partyka, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, który opowiedział o ochronie lasów, funkcjach lasu oraz nowoczesnych rozwiązaniach i innowacjach stosowanych we współczesnym leśnictwie. Następnie głos zabrał Pan Antoni Przybylski – członek honorowy Polskiego Związku Łowieckiego, przedstawiając sytuację wilka na przestrzeni ostatnich stu lat w Polsce i na świecie. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się również referat poświęcony generałowi Dezyderemu Chłapowskiemu, wygłoszony przez dra Emiliana Prałata, dyrektora Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Po zakończeniu części referatowej uczestnicy udali się do czarnkowskiej Mariny, skąd rozpoczął się spływ kajakowy Notecią do Pianówki.


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!