XVII FORUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ LEŚNYCH MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA
W dniach 15-17 czerwca 2026 roku nasza czteroosobowa ekipa w składzie: Kacper Gapski, Amelia Szkarłat, Antoni Bator i Lidia Chrobak wraz z naszą opiekunką, Panią Justyną Wiśniewską, miała okazję reprezentować Goraj na XVII Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Leśnych Ministra Klimatu i Środowiska. Tym razem gościliśmy w progach Technikum Leśnego w Miliczu, które przygotowało dla nas niesamowity program pod hasłem przewodnim: działania na rzecz ekologii oraz ochrony przyrody i środowiska.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele aż jedenastu szkół leśnych z całej Polski. Mogliśmy nie tylko wymienić się doświadczeniami z rówieśnikami, ale także spotkać wyjątkowych gości, Pana Kamila Klepackiego z Ministerstwa Klimatu i Środowiska czy Pana Jana Dzięcielskiego – Dyrektora RDLP we Wrocławiu.
Jak wyglądały nasze trzy dni w Miliczu?
Dzień pierwszy zaczęliśmy od „Nocy w Pałacu Maltzanów”. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas warsztaty chiropterologiczne z dr Iwoną Gottfried, dzięki którym świat nietoperzy przestał mieć przed nami tajemnice.
Dzień drugi: to czas oficjalnego otwarcia i prezentacji naszych szkół. Wzięliśmy udział w pełnej emocji debacie ekologicznej, a popołudnie spędziliśmy aktywnie: na warsztatach ornitologicznych w Rudzie Milickiej, zwiedzaniu „Domu Drzewa” i wspólnym ognisku integracyjnym.
Dzień trzeci: poznaliśmy lokalną tradycję Doliny Baryczy. W Rudzie Sułowskiej usłyszeliśmy historię hodowli słynnego karpia milickiego, co było świetnym dopełnieniem całego wyjazdu.
Z czym wracamy do Goraja? Przede wszystkim z głowami pełnymi nowych pomysłów! Forum było dla nas kopalnią inspiracji do działań proekologicznych, które chcemy wprowadzić w naszej szkole. Zawiązaliśmy też mnóstwo nowych znajomości z ludźmi, którzy dzielą naszą pasję do lasu i natury.
Ogromnie dziękujemy gospodarzom – Technikum Leśnemu w Miliczu za niesamowitą gościnność i perfekcyjną organizację każdego punktu programu. Atmosfera była wyjątkowa! Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.
Wspólnie udowodniliśmy, że dla nas, młodych leśników, ochrona przyrody nie zna granic!
SU


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!