UCZNIOWIE RYWALIZOWALI O TYTUŁ NAJLEPSZYCH RATOWNIKÓW PODCZAS XXI TURNIEJU PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ
16 kwietnia 2026 roku Zespół Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju gościł uczestników XXI Turnieju Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Turniej został zorganizowany przez Wydział Społeczny Starostwa Powiatowego w Czarnkowie we współpracy z gorajską szkołą. Honorowy patronat nad turniejem objęli śp. starosta czarnkowsko-trzcianecki Grzegorz Bogacz oraz rektor Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, dr hab. Donat Mierzejewski, prof. ANS.
Turniej swoją obecnością uświetnili: Naczelnik Wydziału Społecznego Starostwa Powiatowego w Czarnkowie Pani Agata Michalska, Pani Anna Wojtyczko – przedstawicielka tego samego wydziału oraz Kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego ANS w Pile dr Kamila Sadaj-Owczarek wraz z pracownikami i studentami, którzy także odpowiadali za opracowanie zadań i scenariuszy turniejowych.
Celem turnieju było przede wszystkim rozwijanie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży oraz utrwalanie właściwych reakcji w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Równie istotne było promowanie postaw prospołecznych – odpowiedzialności, gotowości do niesienia pomocy oraz współpracy w grupie. Wydarzenie miało także uwrażliwić uczestników na potrzeby innych, pokazać, jak ważna jest empatia i szybkie reagowanie w sytuacjach wymagających wsparcia drugiego człowieka.
W tegorocznej edycji wzięły udział drużyny z jedenastu szkół: Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Trzciance, Zespół Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie, Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance, Zespół Szkół im. Powstańców Wlkp. 1918-1919 w Krzyżu Wlkp., Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej w Białej, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wlkp., Prywatny Zespół Szkół w Czarnkowie, Zespół Szkół w Wieleniu, Edukacja Lubasz Szkoły im. I. J. Paderewskiego oraz gospodarze – Zespół Szkół Leśnych im. inż. J. Kloski w Goraju.
Po uroczystym otwarciu uczestnicy przystąpili do rywalizacji. W pierwszej kolejności zmierzyli się z częścią teoretyczną – testem składającym się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Następnie rozegrano część praktyczną, podczas której zespoły pracowały na trzech stanowiskach symulacyjnych. Przygotowane scenariusze odzwierciedlały realne sytuacje zagrożenia życia i zdrowia. Uczestnicy udzielali pomocy m.in. kobiecie w widocznej ciąży, która zasłabła, osobie poszkodowanej w wyniku upadku z hulajnogi z utratą przytomności, a także ofierze wypadku w ogrodzie z użyciem piły łańcuchowej, w wyniku którego doszło do amputacji nogi.
W trakcie imprezy uczestnicy i zaproszeni goście mogli skorzystać z poczęstunku oraz obejrzeć filmy przygotowane przez Samorząd Uczniowski z okazji 80-lecia szkolnictwa leśnego w Goraju.
Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców.
- Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Edukacji Lubasz Szkół im. I. J. Paderewskiego w Lubaszu,
- drugie – Zespół Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju,
- natomiast trzecie miejsce zajęli przedstawiciele Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie.
Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie – apteczkę oraz bony. Wszystkie drużyny zostały również wyróżnione za udział w Turnieju. Nagrody laureatom wręczyli Agata Michalska, dr Kamila Sadaj-Owczarek oraz dyrektor Albert Tabaka.
Podsumowując wydarzenie, dyrektor podziękował organizatorom i partnerom za wieloletnie zaangażowanie w przygotowanie Turnieju, a także zaprosił uczestników na kolejną edycję. Losowanie zadecydowało, że jej organizatorem będzie szkoła zwycięskiej drużyny – Edukacja Lubasz. O oprawę uroczystości zadbał również Zespół Trębaczy Myśliwskich, który krótkim występem uświetnił jej przebieg, wykonując m.in. fanfary dla zwycięzców.
RELACJA Z TURNIEJU W TV ASTA
Artykuł o Turnieju na stronie internetowej POWIATU CZARNKOWSKO-TRZCIANECKIEGO


- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!