BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z INTERNETU I UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII „(NIE)WIDZIALNE ŚLADY ONLINE”
W minionym tygodniu nasi wychowankowie wzięli udział w wyjątkowych zajęciach poświęconych bezpieczeństwu w internecie, które prowadzone były przez wychowawców: Panią Małgosię, Panią Dorotkę, Panią Kingę, Panią Magdalenę, Panią Marcelinę, Pana Bogdana i Pana Remika.
Zajęcia te odbyły się w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „(Nie)widzialne ślady online”, mającej na celu uświadamianie młodych ludzi o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym korzystaniem z sieci oraz o sposobach ochrony swojej prywatności.
Kampania (Nie)widzialne ślady online
Kampania „(Nie)widzialne ślady online” to ogólnopolska inicjatywa, która ma na celu edukowanie młodzieży na temat zagrożeń płynących z internetu, takich jak cyberprzemoc, kradzież danych osobowych czy manipulacja w sieci.
Zajęcia edukacyjne – Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?
Podczas warsztatów wychowankowie zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, takimi jak:
- unikanie ujawniania prywatnych informacji w sieci,
- zasady korzystania z haseł, jak tworzyć mocne hasła i jak je chronić,
- zrozumienie, jak w sieci mogą pozostawać tzw. „ślady” naszych działań, które mogą być wykorzystane w nieuczciwy sposób.
- rozpoznawanie zagrożeń związanych z cyberprzemocą i jak reagować w przypadku doświadczania jej.
Młodzież dowiedziała się także, jak zarządzać swoimi ustawieniami prywatności w popularnych aplikacjach i mediach społecznościowych oraz jak rozpoznać niebezpieczne linki i podejrzane strony internetowe.
Konkurs plastyczny – Twórcza interpretacja bezpieczeństwa online
W ramach obchodów kampanii zorganizowano także konkurs plastyczny, który miał na celu kreatywne podejście do tematu „Bezpieczeństwo w sieci”. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić w formie graficznej swoje wyobrażenie o zagrożeniach w internecie oraz sposobach ich unikania.
Jury wyłoniło trzech laureatów:
- pierwsze miejsce – Magdalena Zawadzka, która stworzyła świetną grę edukacyjną „Internetowa Misja”,
- drugie miejsce – Aleksandra Prońko, która przedstawiła w metaforyczny sposób, zagrożenia płynące z korzystania z internetu,
- trzecie miejsce – Józefina Kaźmierska, której praca zebrała najważniejsze informacje o bezpiecznym korzystaniu z internetu.
Podsumowanie
Zajęcia i konkurs były świetną okazją do tego, by w kreatywny sposób poruszyć temat bezpieczeństwa w internecie. Dzięki takim inicjatywom uczniowie zyskali nie tylko wiedzę na temat zagrożeń online, ale także umiejętności chronienia siebie i innych w cyfrowym świecie.
Kampania „(Nie)widzialne ślady online” to bardzo ważna inicjatywa, która z pewnością pomoże młodym ludziom stać się bardziej odpowiedzialnymi użytkownikami internetu. Wierzymy, że dzięki takim działaniom uczniowie naszej szkoły będą mogli bezpiecznie korzystać z sieci, unikając zagrożeń, które mogą w niej czyhać.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!