Logo ZSL w Gioraju

III GORAJSKIE SEMINARIUM HISTORYCZNE

Ocena 0/5

18 marca 2025 r. po raz trzeci odbyło się Gorajskie Seminarium Historyczne. Podczas konferencji omawiano zagadnienie wielokulturowości ziem nadnoteckich w XIX i XX w. Mówiono Niemcach, Żydach, Tatarach, Białorusinach, Ukraińcach i Łemkach, których los związał z Czarnkowem, Ryczywołem, Trzcianką i licznymi mniejszymi miejscowościami.

Wszyscy obecni wysłuchali prelekcji Pani Karoliny Rążewskiej-Golik – kierownika Muzeum Ziemi Czarnkowskiej i Pani Romualdy Bartkowiak – kustosza Muzeum Ziemi Czarnkowskiej pt. "Czarnków – miasto trzech kultur, trzech religii i trzech narodów", Pana Andrzeja Poniatowskiego – wicedyrektora Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Faustyny w Trzciance pt. "Wielokulturowość ziemi trzcianeckiej", Pana dr. Roberta Zimnego – dyrektora Szkoły Podstawowej w Jędrzejewie oraz Pana Jacka Dereżyńskiego – działacza społecznego z ziemi ryczywolskiej pt. "Wielokulturowość ziemi ryczywolskiej", Pani Marzeny Teterus – nauczyciela w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Krzyżu Wielkopolskim i metodyka nauczania historii w CDN w Pile pt. "Lokalne dziedzictwo wielokulturowe w projektach edukacyjnych: Jak odkrywać i wykorzystywać regionalne zasoby" oraz prelekcji współorganizatora i prowadzącego konferencję Pana dr. hab. Arkadiusza Słabiga z Instytutu Historii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku pt. "Osadnicy z akcji "Wisła" 1947 roku na ziemiach nadnoteckich". Głos zabrał także Piotr Szlanga prezentujący jedną z najnowszych publikacji dotyczących Czarnkowa.

Była to ciekawa lekcja lokalnej historii nie tylko dla zaproszonych gości, ale również dla licznej grupy uczniów naszej Szkoły.

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności